Dlaczego ubezpieczyciel opóźnia wypłatę odszkodowania?

Odszkodowanie związane z wypadkiem komunikacyjnym powinno zostać wypłacone w ciągu 30 dni. Niestety rzeczywistość może nas mocno rozczarować. Dlaczego ubezpieczyciel opóźnia wypłatę odszkodowania? Przyczyn może być wiele.

Terminy ustawowe

Towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek wypłaty odszkodowania w ciągu 30 dni, jednak nie jest to termin bezwzględny. Duże znaczenie ma data zgłoszenia szkody oraz możliwość dokładanego ustalenie okoliczności zdarzenia. Jeśli ubezpieczyciel ma z tym problem, może przedłużyć termin wypłaty aż do momentu, gdy wszystkie wątpliwości zostaną wyjaśnione. Odszkodowanie musi zostać wypłacone w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności ustalenie okoliczności było możliwe. Teoretycznie termin nie może przekraczać 90 dni od momentu zgłoszenia szkody, w praktyce gdy sprawa trafia do sądu konieczna jest pomoc w uzyskaniu odszkodowania.

Dlaczego ubezpieczyciel opóźnia wypłatę odszkodowania?

Często dzieje się tak, że ubezpieczyciel robi wszystko, aby przeciągnąć sprawę powyżej 90 dni. Dlaczego ubezpieczyciel opóźnia wypłatę odszkodowania? Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Powszechnym zjawiskiem jest czekanie na zakończenie sprawy cywilnej lub karnej oraz opieszałość ubezpieczyciela w prowadzeniu postępowania wyjaśniającego. Problemem może również okazać się utrudniony kontakt z likwidatorem szkody, nieuzasadnione żądanie dodatkowych dokumentów potwierdzających odpowiedzialność zakładu lub rozmiar szkody, czy wreszcie brak terminowej odpowiedzi na pisma skarżącego.

Kancelaria odszkodowawcza Rybnik – uzyskaj pomoc

Przed wyborem pełnomocnika warto zapoznać się z opiniami klientów poszczególnych kancelarii odszkodowawczych. Usług możemy szukać w sposób tradycyjny lub za pomocą Internetu. Dużym zainteresowaniem cieszy się oferta zaprezentowana na stronie: http://kancelariaciti.pl/. Jeśli ubezpieczyciel opóźnia wypłatę należności lub jej wartość jest zbyt niska, warto sięgnąć po profesjonalną pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Wówczas nie musimy obawiać się, że nasze roszczenia zostaną bezpodstawnie odrzucone. Kancelaria odszkodowawcza w Rybniku załatwi za nas wszystkie formalności, a także zadba o zgromadzenie potrzebnej dokumentacji.